უფლებებზე დაფუძნებული სოციალური მომსახურების სტანდარტი, როგორც ქოლგა დოკუმენტი, შემუშავდა საქართველოს სტრატეგიული კვლევების და განვითარების ცენტრის მიერ, დაინტერესებული პირების ჩართულობით. დოკუმენტის მიზანია უფლებებზე დაფუძნებული მიდგომის დანერგვის ხელშეწყობა მომსახურების მიმწოდებელ ორგანიაციებში.
სტანდარტები შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით მიმდინარე სამწლიანი პროექტის (2019-2022წ) “უფლებებზე დაფუძნებული სოციალური მომსახურების განვითარება შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების და ხანდაზმულებისთვის“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი ორ პარტნიორ ორგანიზაციასთან - საქართველოს საზოგადოებრივი ინტერესების დაცვის ასოციაცია (თელავი, კახეთი) და ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირთან (ოზურგეთი, გურია) ერთად.

rights-based social service standard
The rights-based social service standard, as an umbrella document, was developed by the Center for Strategic Research and Development of Georgia with the involvement of stakeholders. The purpose of the document is to promote the implementation of a rights-based approach in service-providing organizations.
View the Document
The standards were created with the support of the European Union within the framework of the ongoing three-year project (2019-2022) "Development of rights-based social services for persons with disabilities and the elderly", which is implemented by the Strategic Research and Development Center of Georgia with two partner organizations - the Association for the Protection of Public Interests of Georgia (Telavi, Kakheti) and together with Young Pedagogues Union (Ozurgeti, Guria).