სათემო ჯგუფებისა და ორგანიზაციების მონაცემთა ბაზა 2025
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში ქვეყანაში შექმნილმა ვითარებამ, ხელისუფლების მიერ გაცხადებულმა ანტიდასავლურმა პოლიტიკამ და ამის ფონზე მიღებულმა არადემოკრატიულმა კანონებმა, რომლებიც მნიშვნელოვნად ზღუდავს სამოქალაქო სექტორის საქმიანობას, უკვე მოახდინა სერიოზული გავლენა საქართველოში მცირე დასახლებებსა და სოფლებში მოქმედ სათემო ჯგუფებსა და ორგანიზაციებზე.
თემის განვითარების პროგრამის მიერ მომზადებულ სათემო ჯგუფებისა და ორგანიზაციების მონაცემთა ბაზაში, 2024 წლის ბოლო მონაცემით 114 ჯგუფი ფიქსირდებოდა. 2025 წლის განახლებული რუკის მიხედვით, 77 მათგანის საქმიანობა უკვე შეჩერებულია და ამჟამად, ქვეყანაში მხოლოდ 37 სათემო ორგანიზაცია/ჯგუფი აგრძელებს ფუნქციონირებას. მოქმედი ჯგუფები/ორგანიზაციებიც ძირითადად ბოლო პროექტების დასრულების ფაზაში იმყოფებიან და დიდი ალბათობით, სექტემბრიდან მათი უმრავლესობაც ვეღარ გააგრძელებს მუშაობას. ეს რიცხვები ადასტურებს იმ სამწუხარო რეალობას, რომლის წინაშეც ადგილობრივი სამოქალაქო ინიციატივები აღმოჩნდნენ რეგიონებში. იქ, სადაც სათემო ორგანიზაციები წლების განმავლობაში ხელს უწყობდნენ ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას, სხვადასხვა სერვისზე ხელმისაწვდომობის ზრდას, ადგილობრივი მოსახლეობის შესაძლებლობების განვითარებას, და შესაბამისად, ადგილებზე მოსახლეობისთვის უკეთესი საცხოვრებელი გარემოს შექმნას - უკვე მნიშვნელოვანი წყვეტა შეინიშნება.
მიმდინარე სიტუაცია დაკავშირებულია იმ სამართლებრივ ცვლილებებთან, რომლებიც ბოლო პერიოდში იქნა მიღებული, მათ შორის „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი, ცვლილებები გრანტების კანონში და მასთან დაკავშირებული რეგულაციები, რომლებიც მნიშვნელოვნად ართულებს ორგანიზაციების მუშაობას და ზღუდავს საერთაშორისო მხარდაჭერის შესაძლებლობებს. შედეგად, საფრთხის ქვეშ დგება ის დიდი ძალისხმევა, რაც წლების განმავლობაში ადგილობრივმა აქტივისტებმა და სათემო ჯგუფებმა თუ ორგანიზაციებმა საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში გასწიეს.

Community Groups and Organizations Database 2025
Unfortunately, the recent situation in the country, the anti-Western policy declared by the government, and the undemocratic laws adopted in this context, which significantly restrict the activities of the civil sector, have already had a serious impact on community groups and organizations operating in small settlements and villages in Georgia.
According to the latest data from 2024, 114 groups were recorded in the database of community groups and organizations prepared by the Community Development Program. According to the updated map for 2025, the activities of 77 of them have already been suspended and currently, only 37 community organizations/groups continue to function in the country. The operating groups/organizations are also mostly in the phase of completing their last projects and, most likely, from September onwards, most of them will no longer be able to continue their work. These numbers confirm the sad reality that local civil initiatives in the regions have found themselves facing. Where community organizations have been contributing to improving infrastructure, increasing access to various services, developing the capabilities of local populations, and consequently creating a better living environment for the population in the places - a significant disconnect is already being observed.
The current situation is related to the legal changes that have been adopted recently, including the Law on Transparency of Foreign Influence, amendments to the Grants Law and related regulations, which significantly complicate the work of organizations and limit the possibilities for international support. As a result, the great efforts that local activists and community groups or organizations have made over the years in different parts of Georgia are at risk.