სექტორთშორისი თანამშრომლობის გასაღრმავებლად სოციალური საწარმოების B2B გამოფენა გაიმართა
„საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრმა" (CSRDG) ევროკავშირის მხარდაჭერით, 30 სექტემბერსა და 1-ელ ოქტომბერს სოციალური საწარმოების რიგით მესამე, მასშტაბურ და გავლენაზე ორიენტირებულ B2B (ბიზნესი ბიზნესისთვის) გამოფენას უმასპინძლა.
მიზანი
გამოფენის მიზანია სოციალურ საწარმოებსა და ბიზნეს სექტორს, ასევე საზოგადოებრივ და სახელმწიფო სექტორებს შორის საქმიანი ურთიერთობების გაღრმავება. წლევანდელი ღონისძიების თემა იყო პასუხისმგებლიანი შესყიდვების პრაქტიკის განვითარება მეტი სოციალური და გარემოსდაცვითი გავლენის უზრუნველსაყოფად.
ღონისძიებას დაესწრო ბიზნეს სექტორის სულ მცირე 200 წარმომადგენელი, 100-მდე სოციალური მეწარმე, წარმომადგენლები დიპლომატიური კორპუსიდან, მედიიდან, სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციებიდან.
გამოფენის გახსნა
ღონისძიებაზე სტუმრებს მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩინსკიმ, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ეკა ურუშაძემ და თბილისის მერმა კახა კალაძემ.
„მესამე B2B გამოფენა არის შესანიშნავი შესაძლებლობა, რომ სოციალურმა მეწარმეობამ მოიპოვის ის აღიარება, რომელსაც იმსახურებს. ის გვიჩვენებს, თუ როგორ არის შესაძლებელი, იმოქმედო მაღალი პასუხისმგებლობით და, ამავდროულად, ხელი შეუწყო ზრდას და შექმნა სამუშაო ადგილები, კონკურენტულ ბაზარზე. ჩვენ, ევროკავშირში, ვამაყობთ გამოფენაზე წარმოდგენილ ბიზნესებთან თანამშრომლობით და მოუთმენლად ველით დავინახოთ, თუ როგორ გავაგრძელებთ მოსახლეობის კეთილდღეობის გაუმჯობესებას.“ - აღნიშნა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში პაველ ჰერჩინსკიმ.
“სოციალური მეწარმეობის სფეროს ხელშეწყობა თბილისის მერიისთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. ამ მხრივ, ჩვენ უკვე წლებია სისტემატურად ვუჭერთ მხარს როგორც უშუალოდ სოციალურ საწარმოებს, ისე სფეროს განვითარებაზე მომუშავე ორგანიზაციებს. გვიხარია, რომ სოციალურ საწარმოებსა და ბიზნეს სექტორს შორის თანამშრომლობის კარგი პრაქტიკა დაინერგა და ეს გამოფენაც, სადაც 50-მდე სოციალური საწარმოა წარმოდგენილი, ამ გამოცდილების გაგრძელების კარგი შესაძლებლობაა," - აღნიშნა თბილისის მერმა კახა კალაძემ.
„სოციალური, ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი გამოწვევების დაძლევა მხოლოდ ერთობლივი მუშაობით, გაერთიანებული რესურსებითა და ერთმანეთის გაძლიერებითაა შესაძლებელი. სოციალური მეწარმეობა კი უნიკალური სტრატეგიაა მდგრადი და შედეგზე ორიენტირებული მიდგომებით უპასუხო და დაძლიო ქვეყნის წინაშე არსებული სხვადასხვა მასშტაბის გამოწვევა“, - აღნიშნა CSRDG-ს დირექტორმა ეკა ურუშაძემ.
გამოფენის შესახებ
30 სექტემბერს, მონაწილეები ერთ სივრცეში გაეცნენ 47 სოციალური საწარმოს პროდუქციასა და სერვისს, შეხვდნენ ინდივიდუალურად სოციალურ მეწარმეებს და აღმოაჩინეს სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები.
1-ელ ოქტომბერს გაიმართა საშემოდგომო მარკეტი, სადაც სტუმრებმა დაათვალიერეს და ადგილზე შეიძინეს საწარმოების მრავალფეროვანი პროდუქცია.
მხარდამჭერები
B2B გამოფენა CSRDG-ის ინიციატივით 2017 წლიდან იმართება. ღონისძიების მხარდამჭერია ევროკავშირი და პური მსოფლიოსთვის, პროექტის „სოციალური მეწარმეობის განვითარება მდგრადი და ინკლუზიური საზოგადოებისთვის“ ფარგლებში. წელს, მხარდამჭერები ასევე იყვნენ - თბილისის მერია, EFSE Development Facility, ვერცხლის სპონსორი - Exolot Investments, მედია პარტნიორი - BMG, სერვის პარტნიორი - ნაბეღლავი.

In order to deepen inter-sector cooperation, a B2B exhibition of social enterprises was held
"Center for Strategic Research and Development of Georgia" (CSRDG) hosted the third large-scale and impact-oriented B2B (business to business) exhibition of social enterprises on September 30 and October 1 with the support of the European Union.
Purpose
The purpose of the exhibition is to deepen business relations between social enterprises and the business sector, as well as public and state sectors. The theme of this year's event was developing responsible procurement practices to ensure greater social and environmental impact.
The event was attended by at least 200 representatives of the business sector, about 100 social entrepreneurs, representatives from the diplomatic corps, media, state and public organizations.
Opening of the exhibition
Ambassador of the European Union to Georgia Pavel Herczynski, Executive Director of the Center for Strategic Research and Development of Georgia Eka Urushadze and Tbilisi Mayor Kakha Kaladze addressed the guests at the event.
"The third B2B exhibition is a great opportunity for social entrepreneurship to gain the recognition it deserves. It shows how it is possible to act responsibly and, at the same time, promote growth and create jobs in a competitive market. We, in the European Union, are proud to cooperate with the businesses represented at the exhibition and look forward to seeing how we will continue to improve the well-being of the population," said the Ambassador of the European Union to Georgia, Pavel Herczynski.
"Promoting the field of social entrepreneurship is one of the priority directions for Tbilisi City Hall. In this regard, we have been systematically supporting both directly social enterprises and organizations working on the development of the field for years. We are glad that a good practice of cooperation between social enterprises and the business sector has been introduced, and this exhibition, where about 50 social enterprises are presented, is a good opportunity to continue this experience," said Tbilisi Mayor Kakha Kaladze.
"Social, economic and environmental challenges can only be overcome by working together, pooling resources and strengthening each other. And social entrepreneurship is a unique strategy to respond and overcome challenges of various scales facing the country with sustainable and result-oriented approaches", said Eka Urushadze, Director of CSRDG.
About the exhibition
On September 30, participants got to know the products and services of 47 social enterprises in one space, met individually with social entrepreneurs and discovered opportunities for future cooperation.
On October 1st, an autumn market was held, where guests viewed and purchased various products of the enterprises.
Supporters
The B2B exhibition has been held since 2017 at the initiative of CSRDG. The event is supported by the European Union and Bread for the World, within the framework of the project "Development of social entrepreneurship for a sustainable and inclusive society". This year, supporters were also - Tbilisi City Hall, EFSE Development Facility, silver sponsor - Exolot Investments, media partner - BMG, service partner - Nabeglavi.