მხარდაჭერის სახლი - მომსახურებები დღეგრძელთა ღირსეული ცხოვრებისთვის საქართველოსა და ბოსნია-ჰერცოგოვინაში პროექტის წინაპირობა
პროექტის წინაპირობა
საქართველო და ბოსნია-ჰერცოგოვინა დგას მოსახლეობის სწრაფად დაბერების პროცესის, მრავალთაობიანი ოჯახური თანაცხოვრების მოდელის დაშლის და მშობლიური ქალაქებიდან და სოფლებიდან ახალგაზრდების გადინების წინაშე. ყველა ზემოთ ჩამოთვლილი იწვევს მარტოდ დარჩენილი ხანდაზმულების რაოდენობის მატებას, რომელთაც არ ჰყავთ მზრუველები. ამასთან, ხანდაზმულები ქვეყნის სოციალური პოლიტიკისთვის კვლავ უხილავ სამიზნე ჯგუფად რჩებიან. ორივე სამიზნე ქვეყანაში, ხანდაზმულთა შინმოვლა ძირითადად ხორციელდება არასამთავრობო ორგანიზაციების ან კერძო კომპანიების მიერ. სახელმწიფო პროგრამები კი სრულად ვერ ფარავს საჭიროების მქონე პირებს, ან არ არის ხანდაზმულთა საჭიროებებზე მორგებული. ასეთი დაქსაქსული ზრუნვის სფეროს პრობლემა, ზრუნვის ერთიანი სტანდარტის არარსებობა და არამდგრადი ფინანსური მხარდაჭერაა. საუკეთესო შემთხვევაში, მომსახურების მიმწოდებელთა უმეტესობა, იყენებს ზრუნვისა და სწავლების საკუთარ სტანდარტებს, მაშინ, როდესაც სხვები ასაქმებენ დაბალკვალიფიციურ მომვლელებს, და მომსახურების მიმღებთ ძვირადღირებულ ან დაბალი ხარისხის მომსახურებას სთავაზობენ. ყველა ზემოხსენებულ ფაქტორს ემატება ამ ორ ქვეყანაში ხანდაზმულთა გაურკვეველი მომავალი, რაც საერთო ჯამში ბევრ მათგანს ხდის ძლიერ მოწყვლადს და ხელს უშლის მათი „ღირსეულად დაბერების“ უფლების რეალიზებაში.
პროექტის მიზანი
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს ხანდაზმულებისთვის შინმოვლის მომსახურებებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას ოთხ მუნიციპალიტეტში (ორი საქართველოში და ორი ბოსნია-ჰერცოგოვინაში) და წვლილი შეიტანოს ისეთი ინკლუზიური სოციალური პოლიტიკის ჩარჩოს შექმნაში, რომელიც გააუმჯობესებს ხანდაზმულთა მდგომარეობას საზოგადოებაში და უზრუნველყოფს მათი უფლებების რეალიზებას.
აღნიშნული მიზანი მიიღწევა ფინანსურად მდგრადი სოციალური მომსახურების მიმწოდებლების, ე.წ. „მხარდაჭერის სახლების“, დაფუძნებით, რომლებიც: ა) შექმნიან და განახორციელებენ ერთიანი ხარისხის სტანდარტის შესაბამის შინმოვლის ინტეგრირებული მომსახურების მოდელების პილოტირებას და ბ) იფუნქციონირებენ როგორც შინმოვლის მომსახურებების ცოდნის კერები, უზრუნველყოფენ მომვლელების კომპეტენციის განვითარებას, შესთავაზებენ ხანდაზმულების საჭიროებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე კონსულტირებას, ჯანმრთელი დაბერების ხელშემწყობ ღონისძიებებს და უზრუნველყოფენ ცნობიერების ამაღლებასა და ადვოკატობას.
პროგრამის ფარგლებში განვითარებული მომსახურების მოდელი, დაეფუძნება საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილებას და კონკრეტულად, ავსტრიულ ცოდნას ინტეგრირებული შინმოვლის მომსახურებების მოდელის შესახებ, რომელსაც Hilfswerk-ი მუდმივად გაუზიარებს პროექტის პარტნიორებს (ქვეყნებს შორის თანასწორთა განათლება).
პროექტის ღონისძიებები
• მუნიციპალიტეტების და მომსახურებით მოსარგებლეთა საჭიროებების შეფასება;
• მხარდაჭერის სახლის ორგანიზაციული მოწყობა, ბიზნეს მოდელების და მომსახურების პაკეტების დაგეგმვა;
• შინმოვლის ჯგუფის წევრების და მოხალისეების ტრენინგი;
• მომსახურების პილოტირება და თანმხლები ხარისხის მართვა;
• ჯანმრთელი დაბერების ღონისძიებები და კონსულტაციები;
• ადვოკატობა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
პროექტის სამზნე ჯგუფი / ბენეფიციარები
მთლიანობაში პროექტში ჩაერთვება სულ მცირე 1.000 პირი და 40-ზე მეტი ორგანიზაცია:
• შინმოვლის მომსახურებას მიიღებს 240 ხანდაზმული და 140 პირი ისარგებლებს ჯანმრთელი დაბერების ღონისძიებებით;
• 450 ოჯახის წევრი;
• მინიმუმ 30 მომვლელი და 20 მოხალისე;
• მინიმუმ 85 თანამშრომელი ადგილობრივი მთავრობებიდან;
• მინიმუმ 60 თანამშრომელი სხვადასხვა ორგანიზაციიდან.
დამატებითი ინფორმაცია პროექტის შესახებ
პროექტის პერიოდი: იანვარი 2020/01/01 – დეკემბერი 2023/12/31
•
პროექტი ხორციელდება
• Hilfswerk International-ის მიერ www.hilfswerk.at/international/en პარტნიორებთან Hilfswerk International-ის სარაევოს ოფისი და „HAJDE დახმარებისა და განვითარების ასოციაცია“ ერთად ბოსნია-ჰერცოგოვინაში, იძულებით გადაადგილებულ ქალთა ასოციაცია „თანხმობა“, „საქართველოს სოციალურ მუშაკთა ასოციაცია“, „საქართველოს სტრატეგიული კვლევისა და განვითარების ცენტრი“ ერთად საქართველოში.

House of Support – Services for Dignified Life of Elderly in Georgia and Bosnia and Herzegovina
Georgia and Bosnia-Herzegovina are faced with the process of rapid aging of the population, the breakdown of the multi-generational family coexistence model, and the outflow of young people from their hometowns and villages. All of the above lead to an increase in the number of elderly people left alone without caregivers. At the same time, the elderly remain an invisible target group for the country's social policy. In both target countries, home care for the elderly is mainly provided by non-governmental organizations or private companies. State programs do not fully cover those in need, or are not adapted to the needs of the elderly. The problem with this type of healthcare is the lack of a uniform standard of care and unsustainable financial support. At best, most providers apply their own standards of care and training, while others employ low-quality caregivers and provide high-cost or low-quality services to recipients. All the above factors add to the uncertain future of the elderly in these two countries, which overall makes many of them highly vulnerable and prevents them from realizing their right to "age with dignity".
The purpose of the project
The goal of the program is to promote access to home care services for the elderly in four municipalities (two in Georgia and two in Bosnia-Herzegovina) and to contribute to the creation of an inclusive social policy framework that will improve the situation of the elderly in society and ensure the realization of their rights.
This goal will be achieved by financially sustainable social service providers, the so-called by establishing "support homes" that will: a) create and pilot integrated home care service models according to a uniform quality standard, and b) function as knowledge centers for home care services, provide caregivers' competence development, offer counseling on issues related to the needs of the elderly, activities promoting healthy aging, and Provide awareness raising and advocacy.
The service model developed within the program will be based on the best international experience and, in particular, the Austrian knowledge of the model of integrated home care services, which Hilfswerk will continuously share with project partners (cross-country peer education).
Project events
• Assessing the needs of municipalities and service users;
• Organizational arrangement of the support house, planning of business models and service packages;
• training of members of the housekeeping team and volunteers;
• service piloting and accompanying quality management;
• healthy aging events and consultations;
• Advocacy and public awareness.
Project Advisory Group / Beneficiaries
In total, at least 1,000 people and more than 40 organizations will be involved in the project:
• 240 elderly people will receive home care services and 140 people will benefit from healthy aging measures;
• 450 family members;
• At least 30 caregivers and 20 volunteers;
• At least 85 employees from local governments;
• At least 60 employees from different organizations.
Additional information about the project
Project period: January 2020/01/01 – December 2023/12/31
The project is being implemented by:
• Hilfswerk International www.hilfswerk.at/international/en with partners Hilfswerk International's Sarajevo office and "HAJDE Aid and Development Association" in Bosnia-Herzegovina, Displaced Women's Association "Consent", "Association of Social Workers of Georgia", " Strategic Research and Development Center of Georgia" together in Georgia.